+90 212 210 34 35 | +90 542 832 80 80

Çin’den İthalatta Önemli Maddeler

  • Gümrük Mevzuatı ithal edilecek ürünler için en önemli konudur. Gümrük Mevzuatına hâkim olmalı ve Gümrük Müşavirlerinden ithalat öncesi ürün hakkında mutlaka bilgi edinip, ürünün hangi tarifeden gireceğini öğrenin. Her ürün ve ürün grubu için farklı vergi, gözetim, belge ve anti-damping uygulamaları bulunmaktadır. Mallarınız Türkiye Gümrüğüne vardıktan sonra gümrük problemleri yasamamak ve ek masraf ödememeniz için araştırmanızı iyi yapın.
  • Çin’de her zaman adete göre fiyatlandırma yapılır.10.000 adet için verilen ürün fiyatıyla,5000 adet-1000 adet-100 adet için verilen urun fiyatları farklı olacaktır. Örneğin 5000 adet için verilen fiyatı uygun bulup sonrasında “önce malı görelim, ilk etapta 500 adet verelim sonra 5000 adet veririz” dediğinizde firma 500 adetten fiyatlandırma yapacaktır. Sonradan vaat ettiğiniz yüksek adetli siparişler Çinli firmalar tarafından ciddiye alınmayıp o anki miktar ve tutar firma için önem arz eder. Bunun yerine size ilk etapta “numune siparişi yani düşük adetli sipariş” vermenizi öneririz. Böylece firmaya, ürünün kalitesine, üretim süresine, zamanlamanıza, nakliye sürecine, gümrük çekim işlemlerine, müşterilerinizin tepkilerine, operasyonun işleyişine ve diğer konulara daha iyi vakıf olup birim maliyetinizi de tam olarak öğrendikten sonra, yüksek adetli siparişinize çok daha iyi hazırlanmış olursunuz.
  • Hedef fiyatlarınızın gerçekçi fiyatlar olması gerekir. Ürünü daha da ucuza mal etmek düşüncesiyle “aslında istediğiniz hedef fiyatların da altında söyleyeceğiniz fiyatlar”, araştırma aşamasında yanlış ürüne, yanlış fabrikaya yâda kaliteye yönelmemize, karşılıklı zaman kaybına, bunun da size daha fazla masraf olarak yansımasına neden olacaktır. İthal edeceğiniz ürünler hakkında ek olarak sunacağınız teknik bilgi ve detaylar sizin sektöre hâkimiyetinizi gösterecek olup, fabrikalar ve ekibimiz konuya daha ciddi yaklaşacaktır.
  • Nakliye diğer önemli konudur. İthalat, ürünü sadece doğru yerden - doğru fiyata satın almaktan daha karışık olup ürünün maliyetini arttırmadan, malın zamanında gelmesinde doğru acente ile çalışıp doğru sezonda yüklemenizi yapmalısınız (ilk defa Çin’den ithalat yapacaklar için bu geçerli değildir). Özellikle gemi nakliyesinde fiyatlar sezona göre değişkenlik gösterir. Havayolu gönderilerinde bu duruma fazla rastlanmaz, KG ve M3 bazında fiyatlandırma yapılır.
  • Çinli firmalar genelde stoklu çalışmazlar. Siparişinizin mutlaka üretim süreci olacaktır ki bu süreç ödemeye istinaden başlar. Buna ürün araştırma, karşılıklı numune gönderimleri, gümrük çekim işlemleri ve nakliye süreçlerini de eklerseniz zamanlamanızı iyi yapmanız gerekir.
  • İnternet sitelerinden bulduğunuz ürünler fiyat, kalite, görsellik ve belirtilen özellikler bakımından doğruyu yansıtmayabilir. Ayrıca bulduğunuz firma; aracı, dolandırıcı, toptancı, firma eski çalışanı, sanal firma veya şahıs vb. olabilir (bu durum fuarlarda bulduğunuz firma ve şahıslar içinde geçerlidir). Dikkat edilmesi gereken firmaların gerçek ve güvenilir olması ayrıca ürünün kalite + üretim süreci + fiyat + özellikleri açısından beklentinizi karşılamasıdır.
  • Diğer danışmanlık firmalarının sizin adınıza “sözleşme yaparız, belirtilen maddelere uyulmazsa yaptırım uygularız” demeleri bir kandırmaca olup imzalayacağınız sözleşmenin veya sözleşme zannettiğiniz kâğıdın Çin Halk Cumhuriyeti’nde ve Uluslararası Platformda hiçbir hükmü yoktur.
  • Daha düşük fiyatlara urun tedarik edebilecekken profesyonellerle iş bölümüne gitmezseniz yaşayabileceğiniz maddi kayıplar beklentinin çok üzerinde olabilir. Bu yüzden sitemizde belirttiğimiz tüm maddeleri dikkate alin. Kararlarınız sahip olduğunuz bilgiden öteye gitmez.
Scroll to Top